Podnikatelé: Růst minimální mzdy přinese vyšší nezaměstnanost

Členové Unie malých a středních podniků (UMSP) zásadně nesouhlasí s koaličním návrhem na zvýšení minimální mzdy. Podnikatelé varují, že přijetí návrhu povede pouze k nárůstu nezaměstnanosti. Ekonomická kondice ČR není v tuto chvíli taková, aby dané opatření mohlo přinést jakýkoliv pozitivní dopad.

„Případné zvyšování průměrné mzdy musí vycházet z reálného vývoje ekonomické situace ČR a ne z politických dohod o obsazování postů. V každé vyspělé zemi předchází obdobným krokům odborná diskuse se zapojením všech zainteresovaných stran. To, co nyní vidíme u nás, je nezodpovědné hazardování s osudy mnoha podnikatelů a jejich zaměstnanců,“ uvádí předseda UMSP David Šeich. Podnikatelé se obávají zániku pracovních míst zejména ve stavebnictví, pohostinství nebo u vybraných méně kvalifikovaných povolání.

Unie malých a středních podniků znovu důrazně připomíná, že v české ekonomice je za minimální mzdu stále zaměstnáno kolem 3 % všech pracujících, a to v drtivé většině na pozicích bez potřebné kvalifikace. Této sociálně nejvíce ohrožené skupině pracujících se zamýšlené zvýšení minimální mzdy může dotknout právě ztrátou zaměstnání, zkrácením úvazku či naopak nadměrným vytížením pracovních sil. Efekt by byl tedy přesně naopak, jak politická reprezentace zamýšlí.

UMSP také upozorňuje, že vedlejším efektem připravovaného zvýšení minimální mzdy bude navýšení odvodové zátěže českých živnostníků, jelikož některé daňové předpisy a jiné, jako například základní sazby veřejného zdravotního pojištění, se odvozují právě z výše minimální mzdy v ekonomice.

Vzhledem k tomu, že již v poměrně nedávné době ke zvýšení minimální mzdy došlo, a stále nemáme definitivní statistické údaje, jak toto zvýšení na českou ekonomiku a na zaměstnanost dolehlo, posuzujeme krok vlády jako nezodpovědný.