POMOC OD STÁTU V TÉTO MOROVÉ DOBĚ JE TRISTNÍ

Praha, 26.1.2021: UNIE MALÝCH A STŘEDNÍCH PODNIKŮ OSTŘE VNÍMÁ SELHÁVÁNÍ STÁTU V ŘEŠENÍ POTÍŽÍ PODNIKATELSKÉHO SVĚTA. Podnikatelé si stěžují, že přibližně 18 různých podpor a další desítky podpůrných programů se začínají podobat složitému čerpání evropských dotací, na které běžný podnikatel nemá šanci dosáhnout. Nerozumí tomu, proč to nejde jednoduše a rychle jako v sousedním Německu.

Vše je chaoticky prezentováno, nebo není vůbec prezentováno. A když se podnikatelé obrátí na úřad, tak sami přetížení úředníci neví, na co mají nárok a na co ne. V praxi to znamená, že si podnikatelé musí najímat placenou službu, která by jim pomohla se v programech vyznat.

Existence mnoha podmínkami okleštěných programů způsobuje, že se mnohé vzájemně vylučují z čerpání, takže podnikatelé čerpají jen setinu pomoci. I pomalá administrativa přetížených úřadů způsobuje, že peněžitá pomoc přichází často pozdě.

Navíc z pohledu podnikatelské praxe není peněžitá pomoc od státu dostatečná, nepokrývá ani jejich ztráty. Řada podnikatelů raději ukončuje podnikání. Nejohroženější jsou drobní živnostníci. Často slýcháváme, že stát to tak celé nastavil naschvál, aby se čerpalo co nejméně. Nepočítá s uzavřenými leasingy, úvěry, hypotékou apod.  Nastavené parametry pomoci pak v praxi znamenají potíže. Ať už v mzdové kompenzaci, která motivuje zaměstnance k pobírání platu a neaktivitě, nebo kompenzace jsou nedostatečné a přicházejí pozdě. Chybí vhodné podmínky k přípravě či restartu podnikání (chybí refinancování, komerční pojišťovny odmítají pojišťovat, banky se chovají neochotně apod.) a schopnost podnikatele i krátkodobě plánovat je vzhledem ke stálým změnám nemožná.

Každý podnik je dnes zasažen těžkou situací na trhu, proto rozdělovat pomoc mezi podniky zasažené, či nezasažené, je od státu hloupé. Většina firem již dočerpala finanční rezervy a nejsou schopny změnit své obchodní procesy (např. nelze přejít na online prodej už z podstaty jejich produktů či služeb). Je proto potřeba nastavit parametry pomoci podnikatelům efektivněji, jinak mnoho podnikatelů během několika měsíců zkrachuje a počet nezaměstnaných raketově vzroste.

Na žádost našich členů budeme pravidelně poukazovat na problémy podnikatelského segmentu a budeme navrhovat efektivní řešení příslušné státní správě.

Děkujeme všem (!), kteří nám zaslali své příspěvky a zároveň prosíme i další nespokojené podnikatele, aby nám pomohli svými zkušenostmi. „V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde, je nutné naučit se tančit v dešti.“ prohlásil Steve Jobs. Pojďme to tedy rychle naučit stát.