Nominace v soutěži o ekologické Oskary letos získávají originální projekty

Nominace v soutěži o ekologické Oskary letos získávají originální projekty, jako např. dům vyrábějící více energie, než sám spotřebuje či solární deštník, který ochrání před sluncem a dobije váš mobil. Mezinárodní porota v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR 2013, známé jako soutěž o ekologické Oskary, vybrala letos z 217 přihlášených projektů 3 nejzajímavější projekty v kategorii Obec, Kutil, Firma a Mládež.

Tito nominovaní budou v říjnu tohoto roku usilovat o konečnou výhru v hodnotě 300 tisíc a právo reprezentovat Českou republiku na světovém finále Energy Globe Award, která představuje nejvýznamnější světové ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. Jsou jimi:

V KATEGORII FIRMA (projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitel­ných zdrojů), o které se zasloužila firma, organi­zace či sdružení

 • Optimalizace energetických a materiálových toků mezi BPS a zemědělskou prvovýrobou / Renergie s.r.o. (Suchohrdly u Miroslavli)
 • Snížení energetické náročnosti Hotelu-vinařství Galant / Ing. Jiří Marian (Mikulov)
 • Vozový park na CNG / ČSAD Česká Lípa, a.s. (Praha)

V KATEGORII OBEC (projekty a opatření z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, o které se zasloužila obec)

 • ESO Kněžice – První energeticky nezávislá obec Kněžice ve výrobě tepla a elektrické energie / Obec Kněžice
 • Snížení energetické náročnosti ZŠ Dolní Újezd / Obec Dolní Újezd
 • Záchrana gotického hradu Soběslav / Město Soběslav

V KATEGORII MLÁDEŽ (projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, které podporují ekologické myšlení mladých a veškeré takové aktivity uskutečněné mládeží či školami)

 • Energis 24 / Mgr. Radovan Šejvl (Bučovice)
 • Šetřílkovi aneb Hravě šetřím svou kapsu i přírodu / CEMC (Praha)
 • Výskyt oxidu uhličitého ve škole / Střední škola obchodu a služeb Jihlava

V KATEGORII KUTIL (všechny malé i velké projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, které zpracoval člověk v domácnosti)

 • Energeticky aktivní dům Plzeň – Bolevec / Ing. Jan Řežáb
 • Solární slunečník / Jiří Pešek (Praha)
 • Vlastní dům architekta s ateliérem / Ing.arch. Martina Příkazská (Brno)

Představení vítězů se uskuteční 7. října ve Vinohradském divadle v Praze. O celkovém vítězi rozhodnou pomocí hlasování diváci v sále. Vedle finanční odměny pro celkového vítěze čekají na nejlepší projekty v kategoriích ceny od dalších partnerů soutěže. Například tepelná čerpadla či závěsné kondenzační kotle obdrží vítězové od společnosti Vaillant Group Czech, s.r.o. Společnost Gorenje spol. s r.o. předá vítězům v kategoriích unikátní energeticky úsporné pračky. Televizní záznam z předání cen budou moci diváci sledovat v České televizi.

Letošní novinkou vedle nového uspořádání kategorií a možnosti přihlásit i nezrealizované nápady je možnost hlasovat o nejsympatičtější projekt z 12 nominovaných pomocí SMS či internetu na webových stránkách www.energyglobe.cz. Svůj hlas je možné odevzdat jednomu z projektů od 1. srpna až do konce září. Projekt s největším počtem hlasů pak získá od generálního partnera soutěže BMW Group Česká republika elektroautomobil BMW i3 spolu s domácí nabíjecí stanicí na 3 roky. Pro hlasující jsou pak připraveny ceny v podobě elektrokola či unikátní úsporné pračky.

„Počet přihlášených projektů do soutěže o „ekologického Oskara“ a jejich rostoucí kvalita je důkazem, že se téma energetických úspor stále více prosazuje v naší společnosti i v povědomí široké veřejnosti. O to víc jsem potěšen, že se postupně daří v tomto smyslu upravovat i evropskou i českou legislativu například v oblasti ekologické dopravy,“ řekl na tiskové konferenci Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG.

Další informace o soutěži E.ONEnergy Globe Award ČR je možné získat na portálu www.energyglobe.cz nebo na facebookových stránkách E.ON Energy Globe Award ČR.

Tisková zpráva: Ekologického oskara získal Hotel – vinařství Galant