Nové nařízení ministerstva průmyslu ohledně povinného testování je pro běžnou firmu s deseti zaměstnanci náročný úkol, který se jí prodraží

Praha, 15.3. 2021: Co všechno znamená nový návrh ministerstva průmyslu pro běžnou firmu s deseti zaměstnanci v praxi?  Firma musí nejprve věnovat mnoho času tomu, aby si nastudovala nařízení a všechna pravidla s ním související, nakoupila výhodně antigenní testy pro své zaměstnance, vykomunikovala s dodavateli rychlý termín dodání testů, tj. do deseti dnů, nastavila logistiku testování uvnitř firmy, vyčlenila místo a vyškolila osobu, která bude dohlížet na testování, zařídila systém evidence výsledků, a to vše musí zvládnout během deseti dnů.

Podnikatelé musí počítat s tím, že nějaký čas stráví hledáním na internetu a komunikací s distributory, aby našli cenově přijatelné testy v nejkratším možném termínu dodání ze seznamu ministerstva zdravotnictví, určeného pro povinné testování ve firmách. Většina testů ze seznamu ministerstva, které mají přijatelnou cenu a snadnější metodu testování pro zaměstnance, tj. ze slin, jsou nyní nedostupné, drahé, nebo se dají objednat pouze s dlouhými čekacími lhůtami.

Nevíme, jak se situace bude vyvíjet s další poptávkou, ale již nyní je nákup testů pro firmy náročný proces a nevíme, zda v průběhu dní zcela nevymizí dostupnost testů a neporoste jejich cena s další poptávkou. Dnešní cena testů se velmi liší, některé jsou drahé přes dvě stě korun, jiné levnější okolo sto korun, ty jsou však nyní nedostupné. Průměrná cena dostupných testů se pohybuje přibližně okolo 130 Kč za kus, a to pouze při vyšším odběru kusů. V tomto cenovém rozpětí najde podnikatel testy s diagnostikou výtěru z nosu.

Testování jednoho zaměstnance při průměrné nerostoucí ceně testů 130 Kč a při frekvenci testování dvakrát týdně, které navrhuje ministerstvo k tomu zvýšit, vychází přes tisíc korun. Tedy pro firmu s deseti zaměstnanci je to již přes 10 tisíc korun za měsíc plus náklady spojené se samotným testováním. Finanční příspěvek pro firmu je pouze 60 Kč na test a vyplácí se až zpětně přes pojišťovny a další nutné formuláře. Firma si tedy musí do svého seznamu ztrát v souvislosti s pandemií ještě připsat náklady za povinné testování, které ji nikdo neuhradí a další zbytečnou byrokracii navíc.