VLÁDA ZTRÁCÍ MEZI PODNIKATELI KREDIT

Praha, 25.února 2021: Podnikatelé uvádějí, že pokud se neobnoví důvěra mezi podnikateli a veřejnou správou, situace se nezlepší ani tvrdými lockdowny. To vyplynulo z průzkumné sondy, kterou realizovala Unie MSP ČR mezi desítkami podnikatelů.

Ti se shodli, že nálada ve společnosti je napjatá, stěžují si na špatnou komunikaci ze strany státu a příkazy vnímají jako nekoncepční a trestající. Nařízení k omezení podnikání přicházejí bez dostatečného vysvětlení a bez spravedlivého odškodnění. Podnikatelům chybí jasná vize kroků státu k řešení krize, vládě nedůvěřují. Je zřejmé, že pak hledají způsoby, jak alternativně dále pracovat, jak si zajistit prostředky k přežití, jak nepadnout na úplné dno a „přežít“. Nelze se divit, že ztrácí vůli k dodržování bezpečnostních opatření, ostatně se to týká celé společnosti.

Podnikatelé se nebrání bezpečnostním pravidlům, ale aby je respektovali, musí mít i důvěru v to, že jsou smysluplná. Výkonný a kompetentní stát naslouchá a důvěřuje svým podnikatelům, otevřeně a rovnoprávně s nimi komunikuje. Řada firem pravidelně testuje zaměstnance, nakupují ochranné pomůcky, dezinfikují prostory, bez pomoci a dobrovolně se starají o ochranu podniku i zákazníků. Většina z nich je připravena pomoci v rámci svých možností v boji s pandemií, nabízejí státu zdarma své služby, inovativní produkty i nápady. Narážejí ale na zeď nezájmu ze strany státní správy. A rozhodně vnímají, že se k nim přistupuje s vrchnostenským předsudkem „my vašemu podnikání rozumíme lépe“. Vláda ztrácí mezi podnikateli kredit, pokud ho již zcela neztratila, a je otázkou, zda si to uvědomuje a zda s tím hodlá něco dělat.