E.ON Energy Globe Award ČR 2014 – 6. ročník soutěže zná nominované projekty

Na tiskové konferenci, která se uskutečnila 8. července 2014 v prostorách Národní technické knihovny v Praze, a jejíž partnerem byla i Unie malých a středních podniků ČR, byly slavnostně představeny 3 nejlepší projekty v kategoriích „Obec“, „Kutil“, „Firma“ a „Mládež“. Pro celkového vítěze je nachystána cena v podobě nízkoenergetického domu.

Neotřelý nápad a využití moderních technologií – to je hlavní idea nejuznávanější soutěže v Česku, zaměřené na úsporu energií a zlepšení kvality životního prostředí. Mezinárodní odborná porota měla nelehký úkol, vybrat ty nejlepší v každé kategorii z úctyhodných 242 přihlášených projektů. „Těší nás, že si soutěž o ekologické oskary v České republice získává stále větší popularitu, o čemž svědčí jak rostoucí počet přihlášek do soutěže, tak zájem médií a široké veřejnosti,“ uvedl na tiskové konferenci Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG.

Vítězný projekt v každé kategorii obdrží ceny od partnerů soutěže, celkový vítěz navíc získá hrubou stavbu nízkoenergetického domu – dřevostavbysystému Legopan 108 Saint-Gobain v hodnotě 1,1 mil. Kč a tepelné čerpadlo vzduch-voda aroTHERM od společnosti Vaillant. Cena čeká také na vítěze speciálních kategorií: „Nejsympatičtější projekt“ vybere široká veřejnost prostřednictvím internetového a SMS hlasování, zatímco nejlepší nezrealizovaný projekt v kategorii „Nápad“ bude zvolen odbornou komisí a vyhlášen samostatně.

Nominované i vítězné projekty jednotlivých kategorií budou představeny v rámci slavnostního vyhlášení ve Vinohradském divadle v pondělí 6. října 2014.

O celkovém vítězi pak rozhodnou diváci přímo v sále. Záznam večera odvysílá 18. října 2014 veřejnoprávní ČT1.

Vítězný projekt postoupí mezi nominované projekty mezinárodní soutěže Energy Globe World Award, která představuje nejvýznamnější světové ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. Soutěž byla založena v Rakousku v roce 1999 Wolfgangem Neumannem, který se již více než čtvrt století věnuje oblasti úspor energií.

V loňském roce se soutěže E.ON Energy Globe Award ČR zúčastnilo celkem 217 firem, obcí, institucí a jednotlivců, což znamená jednu z nejvyšších účastí ze všech 161 zemí, v nichž se soutěž pořádá. V České republice loni získal ekologického oskara Jiří Marian z Mikulova s projektem „Hotel – vinařství Galant, který maximalizuje úspory energie“ a v němž se i skleníkové plyny využívají dále k výrobě vína a wellness programu pro návštěvníky. „Nejsympatičtějším projektem“ se na základě hlasování veřejnosti stala přestavba gotického hradu na knihovnu v jihočeské Soběslavi.

Další informace o soutěži E.ON Energy Globe Award ČR je možné získat na webových stránkách www.energyglobe.cz.

 

Nominované projekty 2014:

KATEGORIE OBEC (Projekty a opatření z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, o které se zasloužila obec).

 • Pasivní bytový dům pro seniory Modřice/ Město Modřice
 • Poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem v objektech města Písek/ Město Písek
 • Změna topného systému MŠ Kamenný Újezd/ Obec Kamenný Újezd

KATEGORIE KUTIL (Všechny malé i velké projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání bnovitelných zdrojů, které zpracoval člověk v domácnosti).

 • Stánek Pečivo bagety dobroty/ David Tauber / Plzeň
 • Šetrné bydlení u lesa ve městě/ Hana Urbášková / Brno
 • Ukliďme Česko/ Radek Janoušek / Brno

KATEGORIE FIRMA (Projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitel­ných zdrojů, o které se zasloužila firma, organi­zace či sdružení).

 • PURGAZ 50– Nová technologie výroby biometanu /
  Ústav chemických procesů AV ČR, v. v. i. / Praha – Suchdol
 • ŠKODA PERUN– Bateriový autobus / ŠKODA ELECTRIC a.s. / Plzeň
 • Úspora elektrické energie ve firmě Dream Plus s.r.o./ Dream plus s.r.o. / Zlín

KATEGORIE MLÁDEŽ (Projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, které podporují ekologické myšlení mladých a veškeré podobné aktivity uskutečněné mládeží či školami).

 • AIR House/ České vysoké učení technické, Fakulta architektury / Praha
 • BLACKOUT – cyklus představení a besed s energetickýmiodborníky / Jihočeské divadlo, p.o. / České Budějovice
 • Soutěž: „Vyrob si svůj Stirlingův motor“/ Praha