Ministerstvo zemědělství by mělo od návrhu zákazu prodeje sudového vína ustoupit

Praha, 16. března 2015 – Proti chystanému návrhu zákazu prodeje zahraničního sudového vína z dílny Ministerstva zemědělství ČR se dnes ohradila Unie malých a středních podniků ČR. Zákaz by podle podnikatelů poškodil stovky drobných živnostníků a nepřinesl by nic pozitivního. Proti zákazu se již dříve vymezila řada vinařů a prodejců z celé ČR.

„Se stávajícím návrhem nemůžeme rozhodně souhlasit, stát nemůže kvůli několika nepoctivcům likvidovat celé odvětví. Navíc si nejsem jistý, zda zákaz prodeje zahraničního sudového vína není v rozporu se základními principy volného pohybu zboží v EU,“ uvedl předseda SME UNION David Šeich.

Případný zákaz prodeje by mohl významně otřást fungováním a existencí v ČR tolik oblíbených vinoték, kde jsou sudová vína nejčastěji k dostání. Především pro drobné vinaře jde o hlavní odbytiště, neboť nejsou schopni dostát tvrdých podmínek ve velkých řetězcích. Podle SME UNION takovýto návrh nemůže vznikat od stolu a bez důkladné analýzy dopadu na podnikatele.

„Pokud má být skutečně cílem ministerstva zlepšení kvality a ochrana spotřebitele, posilme kontrolní mechanismy a kapacity odpovědných orgánů. Další zákonná regulace nikdy nic pozitivního nepřinese. Při této logice bychom museli za chvíli zakázat i lahvové víno, protože i zde byly zaznamenány případy podvodů. Pevně věřím, že po březnovém kulatém stole bude jasněji a zástupci Mze od toho nesmyslu sami ustoupí,“ uzavírá Šeich.