Z novoročních změn české firmy nejvíce obtěžují pokuty za nevyužití datových schránek

Praha, 19. ledna – Novoroční průzkum mezi třemi stovkami malých a středních podniků ukázal, že tuzemským podnikatelům vadí hlavně pokuta za nevyužití datové schránky. Pro více než osmdesát procent ze tří stovek podnikatelů je to ještě větší nepříjemnost, než zvýšení záloh na zdravotní a sociální pojištění. To vadí dvěma třetinám respondentů.

V loňském roce se mohly podnikající fyzické osoby rozhodnout, zda budou k veškeré komunikaci se státní správou využívat datové schránky nebo se raději spolehnou na tradiční papírovou formu. Právnickým osobám povinnost využívat datové schránky vzniká automaticky. Od nového roku však ke komunikaci s finančními úřady musí datovou schránku povinně využívat každý podnikatel, který si ji zřídil. V případě nevyužití mu totiž hrozí až padesátitisícová pokuta. Fyzické osoby, které datovou schránku používat ani nezačaly, si ji ani po novém roce povinně zřizovat nemusejí.

Celkem jednaosmdesát procent ze tří set respondentů uvedlo, že jim vadí pokuta za nevyužívání datové schránky, pouhých patnácti procentům to nevadí a čtyřem procentům dotázaných to bylo jedno. „Řekl bych, že ti, kdo už si jí zřídili, vnímají až padesátitisícovou pokutu jako velkou nespravedlnost, protože nově už to pro všechny ostatní není povinnost,“ říká David Šeich, předseda Unie malých a středních podniků. „Podnikatelům to dokonce vadí víc, než omezení výdajových paušálů OSVČ, nebo zvýšení záloh na zdravotní a sociální pojištění. A to už je co říct,“ dodal Šeich.

Zvýšení záloh na zdravotní a sociální pojištění je přitom „negativní stálicí“ mezi malými a středními firmami. V letošním průzkumu se však umístilo až na druhém místě, když vadilo sedmašedesáti procentům dotázaných. Osmadvacet procent respondentů pak odpovědělo, že jim zvyšování nevadí a pěti procentům to bylo jedno.

Celkem překvapivé zjištění pak přinesl dotaz, zdali podnikatelům vadí zvyšování minimální mzdy. Ta se z loňských 8 500 Kč zvýšila od 1. ledna na 9 200 Kč. Pro některé zaměstnavatele to přináší zvýšené náklady, nicméně toto opatření zásadní potíže malým a středním firmám zřejmě nezpůsobí. Podle průzkumu totiž nárůst minimální mzdy o sedm set korun vadí pouhé čtvrtině respondentů. Plných sedmdesát procent ze tří set oslovených subjektů pak odpovědělo, že jim takové zvýšení nevadí.

 

Úplné výsledky průzkumu:

SME_nove zakony_final