Novela zákona o DPH představuje riziko pro malé a střední podniky

Praha, 6. listopadu – Po nedávném zvýšení minimální mzdy o vyšší hodnotu, než bylo sjednáno se zástupci podnikatelské sféry, a které se nemalou měrou promítne do nákladů podnikatelů, přichystala vláda další útok na peněženky podnikatelů.

Ve sněmovně v úterý prošel druhým čtením vládní návrh novely DPH, která zvýší náklady podnikatelů o 1,4 miliardy ročně. Ministr Babiš předložil návrh, podle kterého budou muset všichni současní plátci DPH podávat finančnímu úřadu kontrolní hlášení o tržbách každý měsíc. Novela postihne zejména více než 300 tisíc plátců DPH, kteří ho zatím podávali pouze kvartálně. To bude mít za následek další finanční zatížení i výrazný nárůst administrativy, jejíž vyřízení bude vyžadovat 3,5 hodiny práce navíc.

Novela se jednoznačně dotkne nejvíce malých a středních podniků, které často nemají administrativní zázemí, a budou se tak místo podnikání věnovat nadbytečné administrativě. Unie malých a středních podniků se důrazně ohrazuje proti tomuto neopodstatněnému nárůstu byrokracie a vyzývá vládu, aby se místo zavádění byrokratických překážek intenzivněji věnovala podpoře malého a středního podnikání.